google-site-verification=noTBjTMqa0M2iRHDJRC2eGbkn3-P9-xltodZJgAsCD8 BARKOSİS MidiPOS BİLGİSAYAR YAZILIM DONANIM HİZMETLERİ ....
  • https://www.facebook.com/barkosis

Barkodlu Sistem Çeşitleri

Barkotlu Sistem Seçenekleri

1.) Satışların Direkt yazarkasada değil de Bilgisayar ekranında yapıldığı yöntemdir. Bu yöntem kullanılan programın özelliklerine bağlı olarak kullanıcıya çok geniş olanaklar sağlar. Satışın yanında anında mal girişi bile yapılabilir. Örnek olarak günlük olarak alınan süt,  yoğurt, yufka, sigara gibi alımlar günlük mal alış bölümünden okutularak içeriye girişi yapılarak hem ürünlerin stoka girişi hem de bedelinin kasadan ödenmesi ve bunların kayıt altına alınması çok kolay bir şekilde yapılabilir. Bilgisayar ekranında satış yapmanın yasal olarak bir sakıncası  yoktur çünkü satışı bitirirken bir tuşa basarak satışın yazarkasadan fişi kestirilebilir.  Yazarkasa üzerinden satışta  bir fiş yarım bırakılarak başka bir müşteriye satışa geçmek imkansız iken bilgisayar ekranında aynı anda üç ayrı müşteriye bakılabilir. Müşterinin aldığı bir ürünü değiştirmek veya başka bir ürün daha almak için kasadan uzaklaştığında tek tuşla diğer satış ekranına geçilerek başka bir müşterini almış olduğu bir iki kalem ürün okutulup  yazarkasa fişi de kestirilerek tekrar yarım kalan ekrana dönülebilir. Ayrıca bilgisayar ekranında  Veresiye satışlar yapılabilir, veya işyerinde tüketilen, ikram edilen ürünlerde kasaya nakit girişi olmadan sisteme işlenebilir. Barkodsuz ürünleri resimleri tıklanarak satışı yapılabilir. Satışları kasadan çekip entegrasyon yapmak gibi bir işleme gerek duyulmaz. Program tüm stok hareketlerini kasa hareketlerini takip ve kayıt altında tutar. Bilgisayar üzerinden satışlarda barkotlu terazi dışında çok daha ucuz maliyetli kasa terazisini sisteme bağlayarak kullanılabilir. Tartılarak satılan ürün terazi üzerine konarak ekranda ürünün resmine tıklamak (Dokunmatik Ekranda ise ürünün resmine dokunmak) yeterlidir.  BarkoSiS programının bu özelliği başlı başına sistem maliyetini bir kaç ay içinde amorti ediyor. Nasıl mı ?   İşyerimizde manav reyonumuz varsa. Müşterilerin aldığı  malı tartıp üzerine etiket yapıştırmak için bir barkotlu terazi   ve bu terazinin başında sürekli duracak bir eleman gereklidir.
BarkoSiS programına kasa terazisi bağlanarak müşterinin manav reyonundan alıp getirdiği  ürünü kasa terazisinin üzerine koyup ekranda resmini tıklayarak kolayca satış yapılabilir. Bu durumda manav reyonunda barkotlu teraziye ve başında bekleyecek elamana gerek kalmaz. Barkotlu terazinin de minimum 1350 Tl olduğunu, ve bu terazinin sürekli etiket tükettiğinin ayrıca  başında bekleyen elamanın maaş, sigorta vs giderlerini hesapladığınızda  sistemin kendini çok kısa bir sürede amorti ettiğini göreceksiniz.
 
 

2.)  Satışların tamamen Yazarkasa üzerinden yapıldığı sistemler olup, Bu yöntemde ürünler yazarkasaya ya elle tek tek tanıtılır, yada arka büro yazılımları ile tanıtılan ürünler kasaya gönderilir. Gün içinde yazarkasadan satışlar yapılır ve daha sonra bu satışlar yazarkasadan arka büroya aktarılarak stoklara işlenir. Bu yöntem çok büyük satış yerlerinde uygulanabilse bile
küçük ve orta ölçekli yerlerde sağlıklı sonuçlar vermemektedir. Çünkü bu tür yerlerde sigara türü ürünler için fiş kesme zorunluluğu olmaması veya satıcının sigaraya dahi fiş kesmemesinin yanında  veresiye satış veya kendi tükettikleri gibi yazarkasa üzerinden geçirilemeyen işlemlerin stoklara yansımasının olmadığı gibi  ciro, kâr satış miktarlarının takibi de mümkün olmamaktadır. Büyük yerlerde personelin  mağaza içinde hiç bir ürünü tüketmesine izin verilmediği gibi istisnasız tüm işlemlerin yazarkasa veya pos sistemler üzerinde yapılmasıyla, veresiye satış yapılmamasıyla ancak istenilen yapılabilir.